Zakaz jazdy ciężarówek 2020

Zakaz jazdy ciężarówek w 2020

Ruch ciężarówek stanowi jeden z najbardziej elementarnych aspektów transportowych w krajach europejskich. Szczególnie dotyczy to obrotu towarem różnego rodzaju pomiędzy państwami. Z uwagi na epidemię koronawirusa dochodzi jednak do częściowego procesu paraliżowania działalności wielu firm, w tym odpowiadających za logistykę i transport towarów. Z uwagi na zbliżający się okres wielkanocny, wiele państw Unii Europejskiej postanowiło czasowo zawiesić świąteczne zakazy poruszania się samochodów ciężarowych. W niniejszym artykule zostanie przedstawiona lista zakazów i ograniczeń dla ruchu ciężarówek w czasie świąt wielkanocnych i upłynięciu tego okresu.

Dowiedz się także czym jest Eurowinieta i jakie kraje jej wymagają.

Czym są zakazy jazdy dla ciężarówek?

Zakaz ruchu dla ciężarówek istnieje w polskim prawie już od dłuższego czasu. Zasady nadawania zakazów określa Rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 roku i dotyczy przede wszystkim dni świątecznych, czyli tych ustawowo wolnych od pracy. W zwyczajnym procesie postępowania, zakaz dla poruszania się ciężarówkami odbywa się miedzy innymi w Nowy Rok, pierwszy i drugi dzień Wielkiej Nocy, 1 i 3 maja, w pierwszy dzień Zielonych Świątek, w Boże Ciało, 15 sierpnia, z uwagi na święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 1 listopada w trakcie Wszystkich Świętych, 11 listopada w Święto Niepodległości a także 25 i 26 grudnia, podczas trwania Wigilii i w pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Występują również w kilku innych przypadkach.

Warto przypomnieć, że złamanie zakazu jazdy samochodem ciężarowym może być kosztowne. Firma transportowa, z której pochodzi kierowca może otrzymać mandat w wysokości 3,5 tysiąca złotych, ale taką opłatą może być również obciążona osoba kierująca pojazdem. To właśnie z tego powodu warto planować trasę samochodu ciężarowego przy jednoczesnym uwzględnieniu przepisów obowiązujących w kraju i poza jego granicami. 

Zasady zakazujące poruszania się ciężarówek w okresie świątecznym zostają zawieszane na terenie kilku państw Unii Europejskiej, jednak nie we wszystkich. Warto zapoznać się z listą aktualnych zakazów poruszania się dla samochodów ciężarowych w obrębie danych państw. Oto lista zakazy dla ciężarówek 2020.

Zakaz jazdy samochodów ciężarowych występuje w:

Niemcy

Na terenie wszystkich niemieckich landów obowiązywał ścisły zakaz jazdy dla ciężarówek. W środę 8 kwietnia Federalny Urząd Transportu Towarowego (BAG) poinformował o częściowym rozluźnieniu przepisów zakazujących jazdy ciężarówkom podczas okresu świątecznego. Zakaz dla ciężarówek obowiązuje jednak w niedziele 19 kwietnia w godzinach od północy do 22.

Chorwacja

W okresie świąt wielkanocnych, czyli od 10 do 13 kwietnia obowiązuje całkowity zakaz jazdy dla samochodów towarowych na terenie Chorwacji w godzinach od 15.00 do 23.00. Zakaz nie dotyczy jedynie pojazdów firm, których siedziba znajduje się na terenie pomiędzy Varaždin a Dubrava Križovljanska.

Polska

Na terenie polski obowiązuje zakaz poruszania się samochodów ciężarowych pomiędzy sobotą 11 kwietnia a poniedziałkiem 13 kwietnia. Zakaz w sobotę obowiązuje w godzinach 18.00-22.00, a w niedziele i poniedziałek 8.00 – 22.00. 

Liechtenstein

  Zakaz dla ciężarówek na terenie Lichtenstein został ustalony pomiędzy 12 a 13 kwietnia oraz 19 kwietnia. W okresie świątecznym będzie panował przez całą dobę, zaś tydzień później – podobnie, przez cały dzień i noc. 

Luksemburg

Na terenie Luksemburga został wprowadzony zakaz poruszania się dla samochodów ciężarowych, który będzie obowiązywał w sobotę 18 i 19 kwietnia. W sobotę po terenie kraju nie będzie można prowadzić transportu w godzinach 21.30 – 00.00, zaś w niedziele pomiędzy północą a 21.45. 

Czechy

Czechy wprowadzają zakaz jazdy ciężarówek w niedziele 19 kwietnia. Po obszarze państwa nie będzie wolno się poruszać w godzinach 13.00 – 22.00.

Słowacja

Kolejnym państwem, które zakazuje jazdy samochodom ciężarowym w niedzielę 19 kwietnia jest Słowacja. Zakaz poruszania się obowiązuje między północą a 22.00.

Słowenia

W niedziele 19 kwietnia, pomiędzy godziną 8.00 a 21.00 samochody ciężarowe mają zakaz poruszania się po obszarze Słowenii.

Szwajcaria

Na terenie Szwajcarii wprowadzono zakaz jazdy dla ciężarówek i transportu na dzień 19 kwietnia. Zakaz obowiązuje przez całą dobę.

Węgry

Do niedzielnych zakazów ruchu dołączają również Węgry. Kraj zakazuje ruchu samochodom ciężarowych 19 kwietnia pomiędzy północą a 22.00.

Włochy

W niedziele 19 kwietnia nie będzie również możliwy transport na terenie Włoch. Zakaz obowiązuje w godzinach 9.00 – 22.00.