Podróżowanie samochodem ciężarowym po Europie wiąże się z koniecznością ponoszenia opłat. Występują one najczęściej pod postacią winiety lub pobieranych przy użyciu systemów elektronicznych. Niektóre z europejskich krajów wprowadziły jednak udogodnienia, pozwalające korzystać z jednej winiety na obszarze kilku z nich. Jest to tzw. eurowinieta.
Czym jest eurowinieta i gdzie ją wykupić?
Eurowinieta to całkowicie elektroniczny system poboru opłat za korzystanie z autostrad i niektórych dróg krajowych w Danii, Holandii, Luksemburgu i Szwecji. W swojej pierwotnej, papierowej formie system został wprowadzony w 1995 roku, a od 2008 jest całkowicie elektroniczny. Opłaty w ramach systemu są pobiera się w zależności od czasu przebywania na drogach w powyższych Państwach, a nie na podstawie pokonanej odległości. Uiścić opłatę musi każdy kto porusza się pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton.
Dowiedz się także o zakazach jazdy ciężarówek w Europie.
System przeszedł wiele modyfikacji, by zakup eurowiniety nie sprawiał większych trudności kierowcom samochodów ciężarowych. M.in. są dostępne w licznych punktach AGES (spółki oferującej Eurowiniety), na stacjach benzynowych, a nawet w punktach odprawy granicznej. Same opłaty można uiszczać na kilka sposobów – zarówno gotówką, jak i kartą kredytową, debetową, kartami paliwowymi lub flotowymi. Możliwy jest również zakup eurowiniet przez internet na stronie eurovignettes.eu. Znacznym ułatwieniem dla kierowców jest w pełni elektroniczna obsługa systemu. Zarejestrowany pojazd wpisuje się do bazy i nie potrzebuje żadnego papierowego potwierdzenia ani naklejek na szybach.
Ogromną zaletą eurowiniet jest możliwość elastycznego dopasowania okresu jej obowiązywania – minimum to jeden dzień, zaś maksymalnie można wybrać 12 miesięcy. Do jej zakupu, niezależnie od wybranego sposobu zakupu należy podać dane identyfikacyjne pojazdu i szczegóły związane z jego gabarytami (m.in. numer rejestracyjny samochodu, klasę emisji spalin, liczbę osi, kraj rejestracji i okres, na jaki potrzebujemy winietę). Od tych danych będzie również zależała jej końcowa cena.
Opłaty drogowe w poszczególnych krajach Europy
Pomimo iż wysokość opłat drogowych w poszczególnych krajach europejskich znacznie się od siebie różnią, tak jak metodologia ich naliczania i system wykorzystywany do ich księgowania, eurowinieta jest wzorem stabilności i skutecznie ujednolica opłaty pomiędzy krajami biorącymi udział w tym przedsięwzięciu. Raz kupiona pozwala w nielimitowany sposób korzystać z możliwości przejazdu po wszystkich drogach w czasie okresu jej obowiązywania. To właśnie jest największą jej zaletą.
Opłata za eurowinietę jest stała i zależy od parametrów samochodu i czasu trwania, a nie od Państwa, w której planujemy ją wykorzystywać. Ceny rocznej winiety wahają się od 750 euro (samochód spełniający najbardziej restrykcyjne normy Euro-6, trzyosiowy) do nawet 2359 euro (norma emisji Euro-0, cztery lub więcej osi). Dokładne obliczenia można samodzielnie przeprowadzić, dzięki obecnemu na stronie ages kalkulatorowi.
Winieta Holandia
Niemal wszystkie drogi na terenie Holandii pokryte są ujednoliconą opłatą w ramach tzw. eurowiniety. Dotyczy to samochodów ciężarowych o masie całkowitej od 12 ton wzwyż. Jedynym wyjątkiem jest tunel niespełna 7-kilometrowy Westerscheldetunnel, łączący belgijską Flandrię z zachodnią Holandią. Za przejazd tunelem należy uiścić oddzielną opłatę, naliczaną każdorazowo. Od 2023 roku planowane jest wprowadzenie na terenie Niderlandów nowego systemu opłat drogowych dla samochodów ciężarowych.
Winieta Dania
Podobnie jak w Holandii. Również w Danii eurowinieta uprawnia samochody ciężarowe do poruszania się niemal wszystkimi autostradami i drogami krajowymi na terenie kraju. Wyjątkiem są dwa opłacane oddzielnie mosty. Jeden łączący Danię ze Szwecją (most Øresund) i łączący wschodnią i zachodnią część kraju Storebælt. Na przejazd pozostałymi drogami niezbędne jest uiszczenie podatku drogowego w formie eurowiniety właśnie.
Winieta Luksemburg
W najmniejszym kraju Beneluxu opłacenie eurowiniety jest obowiązkowe do poruszania się po autostradach samochodami o masie całkowitej przekraczającej 12 ton. W odróżnieniu od pozostałych krajów eurowinieta upoważnia do poruszania się wszystkimi drogami i przejazdami na terenie księstwa.
Eurowinieta Szwecja
Szwecja umożliwia korzystanie ze swojej dobrze utrzymanej sieci dróg krajowych i autostrad samochodom ciężarowym o masie całkowitej przekraczającej 12 ton. Oczywiście po zakupie odpowiedniej eurowiniety. Od tej reguły istnieją tylko dwa wyjątki – dwa największe w kraju mosty. Pierwszy łączący Szwecję z Danią nazywa się Øresund. Kolejny most znajdziemy na drodze E6 łączącej Szwecję z Norwegią (most Svinesund). Poza nimi aktualna eurowinieta pozwala na swobodne poruszanie się po kraju bez dodatkowych opłat i utrudnień.