Kim jest i ile zarabia technik lub inżynier logistyk

Ile zarabia logistyk? Co robi i jak nim zostać?

Logistyka jest procesem planowania, realizacji oraz nadzoru nad efektywnym przepływem produktów z miejsca produkcji do miejsca sprzedaży lub konsumpcji. Warto dowiedzieć się, jak zostać logistykiem i ile zarabia logistyk, co pozwala nam poznać tą szeroko rozumianą branżę. Jak rozpocząć proces zdobywania zawodu logistyka? Czym zajmuje się taka osoba? Jak kształtują się zarobki logistyków w zależności od zajmowanego stanowiska?

Dowiedz się także jak wyrobić kartę kierowcy i ile to kosztuje. Dodatkowo możesz też zajrzeć do innych naszych artykułów, a z pewnością poznasz wiele branżowych ciekawostek.

Kim jest logistyk – co to za zawód?

Logistyk jest osobą zajmującą się planowaniem oraz realizowaniem przepływu materiałów i produktów, a także zarządzaniem łańcuchem dostaw w taki sposób, aby doszło do sprawnego transportu od dostawcy do odbiorcy. Zawód ten jest potrzebny zwłaszcza w handlu, spedycji i usługach, jednakże także w innych sferach biznesowych logistycy znajdują zatrudnienie. Wyróżnić można logistyka projektanta oraz logistyka do spraw bieżących. Praca tego typu jest wymagającym zajęciem, jednak daje dużo satysfakcji i pozwala na ciągły rozwój swoich umiejętności. Zajęcie to wymaga znajomości branży logistycznej i zdobycia niezbędnego doświadczenia i wiedzy, które ułatwiają wykonywanie zadań. 

Czym się zajmuje i co robi? 

Jeśli chodzi o zakres obowiązków logistyka, jest on złożony i dosyć szeroki. Przede wszystkim warto zauważyć, że jest odpowiedzialna praca, która bazuje na zarządzaniu oraz planowaniu przepływu towarów w sposób sprawny i precyzyjny. Ponadto, obowiązkami logistyka są często aspekty dotyczące: pilnowanie kosztów, które muszą być optymalne dla przedsiębiorstwa, nadzorowania nad oznaczeniami i identyfikacją produktów w czasie produkcji i magazynowania, nadzorowania procesów odnoszących się do reklamacji i kontrolowania stanów magazynowych, czy też analizowania produktów w odniesieniu do pozycji słabo rotujących. Dokładny zakres zadań logistyki zależy od danej firmy, w której jest on zatrudniony. 

Zawód logistyka nie wymaga zdobycia specjalnych uprawnień, jednakże warto zdobyć potrzebną wiedzę z zakresu teoretycznego i praktycznego. Przyszli logistycy kształcą się w technikum logistycznym lub na studiach logistycznych. Szkoły i uczelnie tego typu pozwalają również poznać słownictwo branżowe w ramach języka angielskiego zawodowego. W przypadku przedmiotów zawodowych, które spotykane są w technikum logistycznym, wyróżnić warto:

  • zapasy i magazynowanie,
  • logistykę w procesie produkcji,
  • procesy transportowe w logistyce.  

Uczniowie poznają także szereg zajęć praktycznych, które mają za zadanie przygotować ich do przyszłych obowiązków. 
procesy transportowe w logistyce. Zwieńczeniem nauki w technikum jest zdobycie zawodu technika logistyka poprzez odbycie egzaminu zawodowego. 

Ile zarabia technik logistyk?

W przypadku chęci odpowiedzi na pytanie ile zarabia logistyk, zauważyć należy, że zarobki są różnorodne i zależą od wielu czynników. Zarobki logistyk kształtują się na poziomie ustalonym przez konkretną firmę, przy czym więcej zarobimy w dużych przedsiębiorstwach. W takich miejscach praca logistyka opiera się na negocjacji z dostawcami, jak i analizowaniu kosztów, co jest ściśle związane z controllingu logistycznego. 

Technik logistyk zarabia daną kwotę w zależności od stanowiska, jakie pełni w branży logistycznej:

  • Asystent do spraw logistyki zarabiać może od 2840 zł do 4270 zł brutto,
  • Specjalista do spraw logistyki zazwyczaj zarabia od 3700 zł do 5370 zł brutto,
  • Starszy specjalista do spraw logistyki otrzymuje wynagrodzenie na poziomie 4500-6960 zł brutto,
  • Kierownik do spraw logistyki najczęściej zarabia od 5940 zł do 11 450 zł brutto,
  • Dyrektor do spraw logistyki stanowi najbardziej opłacalny zawód (jednocześnie wymaga zdobycia konkretnych umiejętności i doświadczenia), gdyż jego wynagrodzenie kształtuje się w okolicach 9680-19 280 zł brutto.

 Pamiętajmy o tym, że zarobki logistyk wymagają zdobycie wiedzy i doświadczenia, dzięki czemu będziemy piąć się po szczeblach kariery, zyskując coraz więcej. Początkowo należy nastawić się na zarobki w granicach 2500-3000 zł brutto, które z czasem mogą ulegać zwiększaniu w zależności od umiejętności i rozwoju.