Naczepa ruchoma podłoga - walking floor

Naczepa ruchoma podłoga – walking floor – co powinieneś wiedzieć?

Każda firma logistyczna, pragnie zapewnić jak najlepsze warunki swoim kierowcom, by mogli bezpiecznie dowieźć na miejsce towar, a także swobodnie go rozładować. Składy poruszające się po polskich i europejskich drogach, powinny być odpowiednio przystosowane do tego, co przewożą. Jednym z lepszych i bezpieczniejszych rozwiązań, jest naczepa ruchoma podłoga z ang. walking floor. Czym ona właściwie jest i gdzie sprawdzi się najlepiej?.

Co to jest walking floor – ruchoma podłoga w naczepie?

Najprościej rzecz mówiąc, walking floor to naczepa wyposażona w ruchomą podłogę. Jest to dość innowacyjne rozwiązanie, gdzie podłoga naczepy jest zbudowana z listew, zwykle w ilości 12 lub 24. Są one umieszczone wzdłuż całości. Dlaczego nazywane jest to ruchomą podłoga?. Ponieważ listwy te mogą przesuwać się na około 15 cm do 25 cm. Mimo wszystko tego typu konstrukcja jest wyjątkowo szczelna, dzięki uszczelkom, które montuje się na ich krawędziach. Cała walking floor opieramy na stalowej konstrukcji, którą nazywamy ramą. Dodatkowo jest ona wzmocniona palami, ułożonymi w poprzek, a także poprzeczkami nośnymi, które stanowią podparcie dla listew. Gwarancją wytrzymałości, są także wykonane z plastiku wkładki, dzięki którym listwy podczas pracy nie napierają na siebie.

Jak działa ruchoma podłoga – zasada działania

jak działa ruchoma podłoga w naczepie - walking / moving floor

Zasada działania walking flor jest dość prosta. Całość napędza mechanizm, skonstruowany z belek przesuwnych, a także kilku siłowników hydraulicznych. Są one zwykle usytuowane w środkowej części nadwozia. Każdy z siłowników, jest przytwierdzony do mechanizmu napędowego. Sterowanie nimi jest możliwe za pomocą elektrozaworów. Jednak już cała konstrukcja naczepy walking floor umożliwia wykonywanie ruchu. Zacznijmy od początku, który stanowią listwy. Są one napędzane hydraulicznie, wówczas mogą przemieszczać się swobodnie, wraz z ładunkiem, do momentu wyładunku.

Sprawdź też zakazy jazdy ciężarówek w 2020 roku, o których pisaliśmy w osobnym artykule.

Jedna część listew wykonuje ruch, a następnie druga cześć się cofa, co zabezpiecza cały ładunek przed zmianą położenia wewnątrz naczepy. Cały system walking floor, jest dokładnie schowany pod podłogą naczepy, co oznacza, że nie tracimy nic, jeśli chodzi o przestrzeń do załadunku. Mechanizm, umożliwiający sterowanie, może znajdować się zarówno w kabinie kierowcy, jak i w okolicy drzwi wyładunkowych. To jednak nie wszystko, gdyż tego typu naczepy, wyposażone są także w gumową klapę, zwykle na przedniej ścianie. Dzięki niej zarówno ładunek, jak i wnętrze naczepy jest skrzętnie chronione przed zanieczyszczeniami i zabrudzeniami. Ciekawym jest fakt, że zwykle producenci, są chętni dopasować naczepę walking floor, do potrzeb i oczekiwań swojego klienta.

Naczepa ruchoma podłoga – do czego? Jakie jest jej zastosowanie

Tego typu naczepy, świetnie sprawdzą się w przypadku transportu towarów sypkich, głównie zboża, ale także piasku, żwiru czy paszy. Wówczas ułatwi to zarówno załadunek jak i rozładunek. Jednak walking floor sprawdzi się także tam, gdzie przewozimy towar ułożony na paletach, a także balach czy beczkach. To jednak nie wszystkie możliwe zastosowania naczepy z ruchomą podłogi. Wykorzystuje się ją także, w przypadku transportu biomasy. czyli tak zwanych paliw alternatywnych, pochodzących z odnawialnych źródeł energii. Pamiętajmy, że nie wolno przewozić w nich szkła ani innych ostrych elementów, które mogłyby uszkodzić listwy, a także mechanizm napędowy. Ostre elementy mogą uszkodzić także uszczelki, co za tym idzie podłoga straci swoją szczelność, a wszelakie jej elementy, zużyją się znacznie szybciej.